l detectingpeople.dk › Detektor › Krige, krudt og kugler › Kugler, projektiler, granater og skarpe skud
detectingpeople.dk
Udvid/Kollaps indhold Detecting People

Udvid/Kollaps indhold Bruger Info

Velkommen Gæst

Hvem er hvor: 1 Gæster

Detektor › Krige, krudt og kugler › Kugler, projektiler, granater og skarpe skud

Hjem

Nyeste fund
/

kommentarer

Mest sete
/

bedømte


 DetektorKrige, krudt og kugler › Kugler, projektiler, granater og skarpe skud 
Retur til oversigt Vis/skjul billede information Slideshow BILLEDE 164/183 Send dette billede som et e-postkort Se forrige billede Se næste billede




15 milimeter musketkugle
Fundet på mark i Risby, nordsjælland ca 40 cm nede i jorden.
 
 
Billede information
Tilføjet af:Lars
Landsdel:Anden
Fundet med:Andet
Album navn:Kugler, projektiler, granater og skarpe skud
Foreslå et andet album. Klik her.
Nøgleord:Musketkugle Risby Abellund
Vist:208 gange
URL:www.detecting.dk/coppermine/displayimage/pid=20823.html
 lars p [19. Juli 2006 kl. 00:49]
  Hatten af for dig - kender ikke nogen der gider grave så meget. Imponerende - jeg giver gerne op efter 20 cm. Men måske når jeg får min nye spade. Forresten - har du været på museet med dine fund hernede fra?
 Lars Hebsgaard [19. Juli 2006 kl. 02:55]
  Ja, og de havde ikke lige nogen bud..... men der var også end mindre sæk af ting jeg selv havde fundet, så de blev skubbet lidt til siden..... skal jeg ikke sende dem ned til dig?? Nu har jeg fået taget nogle gode billeder af dem, så kan du smide dem ind sammen med resten af dine fund??
 lars p [19. Juli 2006 kl. 04:24]
  Jo, det må du da gerne. Var oppe på museet i dag og aflevere de bedste ting nede fra Viby og de blev rigtig nok glade - det mangedoblede deres metalfund fra udgravningen.

Udvid/Kollaps indhold Album links

Udvid/Kollaps indhold Leksikon

Udvid/Kollaps indhold Dagen i dag i historien