l detectingpeople.dk › Detektor
detectingpeople.dk
Udvid/Kollaps indhold Detecting People

Udvid/Kollaps indhold Bruger Info

Velkommen Gæst

Hvem er hvor: 1 Gæster

Detektor

Hjem

Nyeste fund
/

kommentarer

Mest sete
/

bedømte


 Detektor › Fundparade 
Retur til oversigt Vis/skjul billede information Slideshow BILLEDE 3863/4108 Send dette billede som et e-postkort Se forrige billede Se næste billede
Hjælp til drikkebærer af ?
Er der nogle der har set eller mødt sådan et bære ? En dame fra Vest Lolland gav mig dette og spurgte om hvad det var lave af og til hvad det er blevet brugt til ?  Bæret vejer 88g Højde 100mm , fod radius ca. 25mm . Drikke åbning ca. 28 mm. Matrialet kan være sølv, men ligner noget letmetal ?  Blev fundet i 1930 ved dræn gravning. Gode i derer modtages gerne, på anvendelsen og matriale art. Kan havde været udsat for høj varme , derfor denne overflade ( men ved det ikke ) .



Hjælp til drikkebærer af ?
Er der nogle der har set eller mødt sådan et bære ? En dame fra Vest Lolland gav mig dette og spurgte om hvad det var lave af og til hvad det er blevet brugt til ? Bæret vejer 88g Højde 100mm , fod radius ca. 25mm . Drikke åbning ca. 28 mm. Matrialet kan være sølv, men ligner noget letmetal ? Blev fundet i 1930 ved dræn gravning. Gode i derer modtages gerne, på anvendelsen og matriale art. Kan havde været udsat for høj varme , derfor denne overflade ( men ved det ikke ) .
 
 
Billede information
Tilføjet af:Jæger
Landsdel:Anden
Fundet med:Andet
Album navn:Fundparade
Foreslå et andet album. Klik her.
Vist:92 gange
URL:www.detecting.dk/coppermine/displayimage/pid=21167.html
 Amund [04. September 2006 kl. 12:30]
  Jeg tror at den er lavet af enten Zink, Tin, eller Aluminium. Har du for resten lagt mærke til den franske lilje i bunden af den?
 Jæger [04. September 2006 kl. 13:14]
  Tak Jeppe. Ja det har jeg, men glemte at skrive det Græder eller meget trist
 Christian Kejser Birkedal [04. September 2006 kl. 13:29]
  Spejdergudstjeneste bæger ?
 Lars Hebsgaard [04. September 2006 kl. 18:08]
  Jeg vil ogsÃ¥ sige zink. Fint lille bæger ;)
 Walter [04. September 2006 kl. 18:34]
  Forbindelse til et nadversæt har det ihvertfald næppe, da særkalke (de smÃ¥ bægre) blev først tilladt i folkekirken i 1909 og dernæst pÃ¥budt i 1923. Det giver for kort tid til at det kunne blive mistet og forsvinde ned i jorden.

Udvid/Kollaps indhold Album links

Udvid/Kollaps indhold Leksikon

Udvid/Kollaps indhold Dagen i dag i historien

Udvid/Kollaps indhold Kategorier 3D visning

Udvid/Kollaps indhold Medlemsfund 3D