l detectingpeople.dk › Detektor
detectingpeople.dk
Udvid/Kollaps indhold Detecting People

Udvid/Kollaps indhold Bruger Info

Velkommen Gæst

Hvem er hvor: 1 Gæster

Detektor

Hjem

Nyeste fund
/

kommentarer

Mest sete
/

bedømte


 DetektorRenæssance/Enevælde › Knive, skeer, gafler 
Retur til oversigt Vis/skjul billede information Slideshow BILLEDE 58/65 Send dette billede som et e-postkort Se forrige billede Se næste billede




Sølvske
Mindre sølvske fundet ved brundlund slot i Aabenrå. Bagsiden viser omridset af en overkrop med uniform, hovedet er uden ansigt men med krone på. Iflg. stemplet skulle det være en sølvsmed fra næstved der har lavet skeen i slutningen af 1800-tallet.
Er der nogen der ved hvem den kan have tilhørt, og hvorfor der er et "billede" på bagsiden
 
 
Billede information
Tilføjet af:Helge
Landsdel:Anden
Fundet med:Andet
Album navn:Knive, skeer, gafler
Foreslå et andet album. Klik her.
Vist:127 gange
URL:www.detecting.dk/coppermine/displayimage/pid=21659.html
 Jæger [17. Oktober 2006 kl. 01:44]
  Jeg tror ikke at det er omrisset af en uniform, men tilgengæld et indrisset førsøg på et våbenskjold Smil Det er svært at se hvad der inden i skjoldet, og hvilken andordning der er på hjælmen for oven, det du kalder krone. Det kan godt værer en krone, men skal lige se nærmer på det Vinker
 Jæger [17. Oktober 2006 kl. 02:31]
  Jeg har svært ved at se kronen over hovet, men på bryst skjoldet er der en åben krone, hvilket siger mig at vi har med en formodet Greve våbenskjold. Kronen på brystskjold blev indført i 1670erne under Christian V. og senere, de gik da under det der hed rangkrone. Når en rangkrone blev brugt i forbindelse med et våbenskjold, skulle den sættes på skjoldet , men efterhånden blev det almendelig at sætte den på hjælmen eler Hjælmene. Også rangkroner af tyske typer ses oftes her hjemme i Danmark. Det kunne måske værre en af disse. Men jeg heller nu til en Baron eller Grev som omkring 1900 har harft dette sted i forlen.
 Helge Jessen [17. Oktober 2006 kl. 02:59]
  Tak for oplysningerne, det er svært at scanne skeen ind så det bliver tydeligt. Skeen har både været på sønderborg slot og Tønder museum uden at de kunne fortælle noget om den.

Udvid/Kollaps indhold Album links

Udvid/Kollaps indhold Leksikon

Udvid/Kollaps indhold Dagen i dag i historien

Den 28. marts, 845
Vikinger formentlig under Ragnar Lodbrog, erobrede Pris og krævede en stor løsesum.